Wolontariusze AIESEC w Szkołach Niepublicznych w Bielawie – pracowity, międzynarodowy tydzień edukacji po chińsku.

Wolontariusze AIESEC w Szkołach Niepublicznych w Bielawie – pracowity, międzynarodowy tydzień edukacji po chińsku.

Od kilku lat Szkoły Niepubliczne, zarządzane przez dyr. Darię Michalską współpracują z organizacją AIESEC. Dzięki tej współpracy uczniowie mieli wyjątkową okazję poznać przedstawicieli różnych ras, nacji i kontynentów. W trakcie ich pobytu młodzież miała szanse poznać historię, geografię, kulturę, obyczaje, kulinaria i specyfikę egzotycznych krajów. W tym roku gośćmi byli Chińczycy.

AIESEC powstał na świecie w 1948 roku, w odpowiedzi na bieżące wówczas konflikty zrodzone przez II Wojnę Światową.  Według przedstawicieli państw członkowskich AIESEC, świat potrzebował liderów i to na młodych ludziach spoczywała odpowiedzialność za lepsze jutro.

Od tamtej pory misją AIESEC stało się dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego.

Ta misja towarzyszy  po dziś dzień, dlatego AIESEC do  niej dąży rozwijając  w  młodych ludziach cechy liderskie poprzez praktyczne doświadczenia w  projektach wspierających realizację wymian międzynarodowych.

Globalna perspektywa pozwala  o wiele bardziej zrozumieć otaczający nas świat, rozwijać  umiejętności komunikowania się w zróżnicowanych środowiskach i znajdowania rozwiązań niezależnie od wyzwań. Aktywne działanie w organizacji pozwala  zrozumieć swoje mocne i słabe strony, a także pasje i wartości, które motywują  do działania na rzecz naszego lokalnego środowiska.

Wolontariusze z odległych Chin nie mieli problemu z komunikacją językową z naszymi uczniami. Uniwersalny angielski pokonał bariery w nawiązaniu serdecznych kontaktów. Niezwykle przydatna translacja prowadzona przez Filipa Michalskiego ostatecznie zacierała różnice kontynentalne. Uczniowie, przed przybyciem gości, zostali przygotowani fachowo przez  nauczycielkę geografii p. Barbarę Tysz.

Prezentacja „azjatyckiego tygrysa”, jak popularnie nazywa się Chiny, przybliżyła ten jakże odległy pod każdym względem dla Polaków kraj, znany dotąd być może tylko z popularnych marketów.

Ze strony szkoły przygotowano  wiele atrakcji .Codziennie wolontariusze byli uczestnikami zajęć dydaktycznych, zwiedzili Bielawę, wzięli udział w biciu rekordu zbiorowego czytania w parku miejskim, zajadali się polskimi kiełbaskami z grilla w czasie pikniku z okazji Dnia Dziecka.

 Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli zwiedzili Świdnicę i okolice. Byli również w prowadzonych przez Darię Michalską przedszkolach i żłobku. Maluchy miały wyjątkową  lekcję jedzenia ryżu pałeczkami .

Międzynarodowa edukacja, połączona z atrakcyjnymi rozrywkami, jest najdoskonalszym sposobem przekraczania stereotypów, uczy przede wszystkim tolerancji i szeroko pojętej kultury życia we wspólnocie globalnej.

 Społeczność szkolna udowodniła kolejny raz, że może mieć poczucie bycia obywatelami świata.