Dzień kobiet

” Wszystko, cokolwiek się powie o kobiecie, jest prawdą”

(Honoré de Balzac)

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy Dzień Kobiet ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki, obchodzony był 28 lutego 1909r.

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia.
Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet

Budując kolejną cząstkę tradycji w Szkołach Niepublicznych w Bielawie zaplanowano Dzień Kobiet  niezwykle uroczyście. W okazjonalnym programie artystycznym  Panie mogły odnaleźć swoje portrety w  prezentowanej ikonografii kobiet sławnych i wybitnych w historii, kulturze, biznesie, polityce etc.

Z satysfakcją  przyjęte zostały poetyckie strofy  metaforyzujące  urodę, piękno ducha, talent, niekłamane zalety  „płci pięknej”.  Dedykowane  „czułe słówka”, podrasowane drobnymi prezentami  wystarczą  z pewnością do następnego roku.

Męska część społeczności szkolnej spisała się na medal. Brawo chłopaki.