Wycieczka do Poznania

„Wielkopolska – kolebką polskości”

– młodzież na wycieczce  w Poznaniu, Gnieźnie, Biskupinie

Po raz kolejny Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Ananas” z Bielawy podjęło się realizacji projektu edukacyjnego „Z przeszłości nauka”. Tym razem pamiętając o  1050 rocznicy chrztu Polski stowarzyszenie przygotowało projekt „Wielkopolska – kolebką polskości”. Uczestnikami projektu byli głównie uczniowie Szkół Niepublicznych w Bielawie. Wydarzeniem wieńczącym projekt była organizacja wycieczki po Wielkopolsce.

„Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania z Rynkiem Starego Miasta, Katedrą na Ostrowie Tumskim i palmiarnią, w której zgromadzono wspaniałe gatunki i odmiany roślin. Następny dzień to Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, poznanie historii Diabła Weneckiego i przejazd kolejką wąskotorową  do Biskupina – zwiedzanie Osady Prasłowiańskiej.

Trzeciego dnia czekała na nas:  „Wyspa na (…) jeziorze pośród spiętych ramą lasu pól (…). Na zachód biegł trakt do Poznania. Na wschód do Gniezna. Między nimi ukryty Ostrów Lednicki, jak skarb. Był skarbem. Ukrytym gniazdem dynastii. Jej żywym pulsującym łonem. Miejscem, gdzie wychowywane są książęce dzieci”.  Na wyspę, gdzie swą  siedzibę miał Mieszko I
i Bolesław Chrobry, i na której  najprawdopodobniej odbył się Chrzest Polski przybyliśmy promem. Po powrocie na stały ląd zwiedziliśmy  Muzeum Pierwszych Piastów oraz  Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Ostatnim punktem programu było Gniezno – pierwsza stolica Polski.” – tak o wycieczce napisała jedna z jej uczestniczek.

W ciągu dnia poznawanie historii Polski i jej zabytków, wieczorami odpoczynek i integracja  w miejscu zakwaterowania,  w odległej od miast i wsi, położonej nad jeziorem, w lesie Chomiąży Szlacheckiej.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych wrażeń, była okazją do poznania historii Polski oraz pozwoliła na integrację i lepsze poznanie się uczniów.

Realizacja projektu i wycieczki nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie jej z środków Gminy Bielawa, za które serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.