„ZMIANY W SYSTEMIE POLSKIEJ EDUKACJI”

„Zmiany w systemie polskiej edukacji”

Daria Michalska dyrektor Szkół Niepublicznych w Bielawie na Konferencji Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej
w Konstancinie-Jeziornej

(31.03 – 02.04.2016 r.)

Ostatnimi czasy w mediach ogólnopolskich wiele słyszy się o planach Ministerstwa Edukacji na przeprowadzenie zmian w wielu obszarach edukacji. Ten problem wyjaśniała kadra zarządzająca placówkami niepublicznymi w czasie ogólnopolskiego spotkania
w Konstancinie – Jeziornej.

Dyrektorzy uczestniczyli również w prezentacjach Akademii Aktywnej Edukacji Montessori – w Przedszkolu, Szkole Podstawowej i Gimnazjum NO BELL w Konstancinie. Kluczem do sukcesów w tej placówce jest pokonanie trzech etapów: POINT, SMART, CUBE. Placówka stawia na takie priorytety w edukacji jak: ciekawość, upór, biegłość, erudycja. NO BELL pracuje w czterech wymiarach kształcenia:

– zdobywanie wiedzy przez projekty – CUBE

– wychowanie do rzeczywistości Akademia Umiejętności Życiowych,

– uczy znajdowania czasu dla innych – Akademia Charakterów

– uczy w jaki sposób poruszać się w gąszczu własnych emocji – warsztaty inteligencji emocjonalnej.

Kolejne doświadczenia prezentowane były w szkole prowadzonej przez Ambasadę Amerykańską AMERICAN SCHOOL OF WARSOWw Konstancinie, w której uczy się młodzież z Polski i 50 różnych zakątków świata. Językiem wykładanym jest uniwersalny język angielski. Młodzież dostaje tu szansę wszechstronnego rozwoju.

Oczywiście placówki mają charakter elitarny. Dostęp do nich mają uczniowie z bardzo wysoką motywacją. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby taką motywację mieli uczniowie w każdej szkole.

Kadra pedagogiczna z satysfakcją realizuje podpatrzone nowinki w Szkołach Niepublicznych w Bielawie oraz nowo tworzonej Europejskiej Szkole Podstawowej w Dzierżoniowie.