WYCIECZKA DO ARESZTU ŚLEDCZEGO W DZIERŻONIOWIE

18.03.2016r. w ramach działań profilaktycznych uczestnicy hufca – uczniowie klasy II i III gimnazjum wraz z wychowawcą Panią Mariolą Stasiewicz oraz doradcą zawodowym Młodzieżowego Centrum Kariery Panią Edytą Stachowiak wybrali się na wycieczkę do Dzierżoniowa celem poznania systemu penitencjarnego Aresztu Śledczego.

Areszt ten podlega Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej we Wrocławiu. Jednostka jest przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn.
W wyodrębnionym oddziale typu zamkniętego przebywać mogą skazani odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz młodociani.

Po wejściu zostaliśmy oprowadzeni przez wychowawcę i funkcjonariusza służby więziennej niemal po całym budynku. Mięliśmy okazję zobaczyć poczekalnię dla podejrzanych, cele, w tym również cele dźwiękoszczelną – „izolatkę”, gdzie osadzeni trafiają za nieprzestrzeganie regulaminu, bibliotekę, pokoje przesłuchań, spacerniak, siłownię oraz salę widzeń. Podczas zwiedzania biblioteki mięliśmy możliwość porozmawiania z dwoma więźniami wykonującymi tam pracę. Jeden z nich, bardzo młody człowiek odbywa karę w wymiarze 13 lat pozbawienia wolności. Do końca kary zostało mu 8 lat. Przestrzegał nas przed popełnianiem błędów, za które później trzeba płacić bardzo wysoką cenę braku wolności.

W trakcie zwiedzania wychowawca aresztu opowiadał nam o swoich zadaniach i obowiązkach, poznaliśmy również strukturę organizacyjną jednostki, regulamin oraz konsekwencje jego nieprzestrzegania. Dowiedzieliśmy się jak wygląda dzień osób osadzonych, jakie mają prawa i obowiązki.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej wycieczki, ponieważ na własne oczy mogliśmy zobaczyć wszystko to, co do tej pory większość z nas mogła oglądać wyłącznie na filmach. Uświadomiliśmy sobie, w jakich warunkach odbywa się karę pozbawienia wolności oraz, że praca w więziennictwie nie należy do łatwych i nie każdy może ją wykonywać.

Już niedługo czeka nas kolejny wyjazd, tym razem do oddziału półotwartego Aresztu w Piławie Dolnej.

Tekst i zdjęcia – Mariola Stasiewicz